A kosár üres!
Független szakértők fogják felülvizsgálni az Amnesty International nagy kritikát kapott jelentését, amelyben az ukrán fegyveres erőket a humanitárius jog megsértésével vádolják.
Közzétették a Ryanairt 300 millió forintra bírságoló kormányzati fogyasztóvédelmi határozatot. Az indoklás szerint a légitársaság azért kapott rekordösszegű büntetést, mert olyan extraprofitadót, a légitársaságok hozzájárulását hárította át az utasaira, amit nem is neki kell befizetnie, hanem a földi kiszolgáló szervezeteknek - írja a Bank360.hu. A helyzet a bíróság előtt vár tisztázásra: a földi kiszolgálók által a légitársaságokra hárított adót a társaságok továbbháríthatják-e az utasokra, beépíthetve a jegyárakba?
Hogyan kell bevallani a NAV-nak egy ausztriai pénzügyi szolgáltatónál (bank, brókercég) vezetett értékpapírszámlán tartott amerikai részvények után kapott osztalékokat az éves adóbevallásban, és hogyan kell utána adózni a jelenlegi szabályozások szerint? – kérdezte olvasónk. Horváthné Szabó Beáta adószakértő válaszolt.
Zavarja a szomszéd hajnali fűnyírása, esti grillezése, szakadatlanul ugató kutyája, zajos építkezése, fáinak áthajló ágai, komposztálóládájának szaga, netán dübörgő lakodalmas zenéje vagy állandóan pásztázó kamerája? Mi a különbség a szükséges és a szükségtelen zavarás között? Szomszédként mit köteles tűrni, és mit nem? Mindezek a szomszédjogok körébe tartozó kérdések, amelyekre most igyekszünk válaszolni.
Legnagyobb részben, majdnem ötven százalékban Németországhoz kapcsolódtak a magyar határon átnyúló öröklési ügyek az elmúlt években – derült ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) Adatkutató Alintézetének elemzéséből. A németeket az osztrákok és a románok követik. Az elmúlt években egyre többször jelent meg magyarországi hagyatéki ügyekben külföldi vagyon, például egy németországi bankszámla, egy osztrák rendszámú autó vagy egy Seychelle-szigeteki cégtulajdon. Sokan nem tudják, hogy az uniós szabályok szerint nem biztos, hogy Magyarországon döntenek egy magyar elhunyt külföldi apartmanjának örökléséről, és más járhat a hagyatékból a házastársnak, ha párja Ausztriában, vagy ha itthon élt.
A jogi személy döntéshozó szerve az átalakulásról jellemzően két alkalommal határoz. Ha a tagok az átalakulás szándékával egyetértenek, a döntéshozó szerv meghatározza a vagyonmérleg-tervezetek fordulónapját és megbízza a jogi személy ügyvezetését az átalakulási terv, valamint az átalakulási döntés meghozatalához szükséges egyéb - jogszabály által meghatározott vagy a döntéshozó szerv által előírt - okiratok elkészítésével.
Megjelent az a kormányrendelet, amely a Digitális Magyarország Ügynökség működését szabályozza - olvasható az ügynökség közleményében. A DMÜ működését a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyeli, a vezérigazgatói feladatokat dr. Guller Zoltán miniszteri biztos látja el.
A leggondosabban előkészített szabadságot is felboríthatja egy váratlan telefonhívás. Megteheti-e a munkáltató, hogy hazarendeli a családjával tengerparti nyaraláson lévő dolgozóját? Ha igen, akkor köteles-e megtéríteni a szabadság megszakításával okozott károkat, többletköltségeket?
Komoly visszhangja volt a kata utáni újabb rapid adóváltoztatásnak, az ekho vonzóbbá tételének. Akik szeptember első napjától a szigorítás miatt nem katázhatnak, azok közül többen is az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulást (ekho) választhatják, miután érdemi könnyítést kaptak az eddigi szabályokhoz képest. Többek között az írók, újságírók, művészek, előadásokban segítő dolgozók mellett ekhózhatnak a sportolók (többek közt a focisták), a grafikusok és a multimédia-tervezők.
Sokat írtunk arról az utóbbi hetekben, mennyivel járnak rosszabbul a kata adónemből kiszorulók az átalányadóra váltással. Van azonban egy csoport, amely bizonyos értékhatárig nyer az átállással. Ők az eddig mellékállásban katázók. Mennyit spórolhatnak?
Lengyelország a viszonosság elvét fogja alkalmazni a Brüsszellel fenntartott kapcsolataiban, és érvényesíteni fogja uniós tagként szerzett jogait – jelentette ki a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság (PiS) szóvivője Radoslaw Fogiel a Wnet rádiónak adott interjúban.
A családi cégek csaknem negyven százalékánál merülhet fel e kérdés – egy felmérés szerint ennyien nem rendelkeznek utódlási tervvel arra az esetre, ha a vállalkozás tulajdonosa vagy egyedüli ügyvezetője eltávozik az élők sorából. Pedig ez esetben veszélybe kerülhet a cég működése, miután számos ügy elintézése nem várhat a sokszor hónapokig elhúzódó hagyatéki eljárás lezárásáig. Ezért fontos előre, már a tulajdonos, vezető életében elrendezni a vállalkozásban meglévő tulajdon, résztulajdon sorsát.
Tibor egész életében, évtizedeken keresztül Némediként élt. Az édesapja és a nagyapja is Némedi volt. Aztán idén egy nyári napon arról tájékoztatta a helyi polgármesteri hivatal anyakönyvi osztálya, hogy egy sok-sok évvel ezelőtti adminisztrációs hiba miatt másik vezetéknevet kapott: közölték vele, hogy már átírták a nevét Némediről Baloghra. Sőt, nemcsak neki változtatták meg a nevét, hanem hivatalból másik vezetéknevet adtak a család majd minden tagjának, mindenféle előzetes értesítés nélkül. És miután a Telex írt a hivatalnak, jött még egy csavar a történetben.
Léteznek olyan munkakörök, amelyek nem igénylik a dolgozó folyamatos munkavégzését, vagy a munkavégzés az átlagosnál kisebb igénybevétellel jár. Ezekben az esetekben bizonyos feltételek fennállása mellett eltérő munkajogi szabályok vonatkoznak a készenléti jellegű munkakört ellátó munkavállalókra. Fontos tudni azt is, hogy a készenlét és a készenléti jellegű munkakör nem ugyanazt jelenti.
Az újságírás szürke eminenciása a nevének elhallgatását kérő informátor, aki közérdekű bejelentés, leleplező dokumentum átadása miatt az egzisztenciáját, szélsőséges esetben az életét és testi épségét is kockáztatja. Az informátor védelme, inkognitójának megőrzése a sajtószabadság sarokköve, ahogy a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága is megfogalmazta. Milyen védelem illeti meg a hírforrást, köteles-e a hatóság felszólítására az újságíró kiadni informátorát? Mit mond a jog és hogyan ítélkeznek a bíróságok?
Kisgyermekes munkavállaló jelezte a munkáltatójának, hogy részmunkaidőben szeretne visszamenni dolgozni. Milyen keretek között alakíthatja szabadon a munkaidejét a munkáltató? Olvasói kérdésre dr. Hajdu-Dudás Mária szakértőnk válaszolt.
Az augusztus 9-én, a 134. számú Magyar Közlönyben megjelent 293/2022. kormányrendelet szerint a veszélyhelyzet ideje alatt a társasházakról szóló 2003. évi CXXXIII. törvényt (Tht.) a rendeletben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni. A közös tulajdonban álló épületrészre napkollektor, napelemes rendszer telepítéséről és üzemeltetéséről a közgyűlés az összes tulajdoni hányad szerinti, legalább 75%-os többségével rendelkező tulajdonostársak igenlő szavazatával dönthet. A határozatban meg kell állapítani a rendszer telepítésével és üzemeltetésével kapcsolatos részletszabályokat, különösen a csatlakozás feltételeit, a telepítés és az üzemeltetés költségeinek és bevételeinek megosztását.
A Magyar Közlönyben megjelent a devizában történő adózásról szóló rendelet is. Csökken az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, vagyis az ekho mértéke, az erről szóló kormányrendelet a Magyar Közlönyben jelent meg. A rendelet alapján szeptember elsejétől nem kell megfizetni a közteher munkáltatókat terhelő, 13 százalékos részét, a kifizetői ekhót, vagyis csak a munkavállalókat, megbízottakat terhelő, összesen 15 százalékos ekho marad.
Nagy István agrárminiszter egy hete jelentette be, hogy a kormány a mezőgazdasági termelőket ért aszálykár enyhítésére több intézkedést is hozott. Ezek egyike a számukra bevezetett hitel-visszafizetési moratórium. Az erről szóló kormányrendelet hétfő este jelent meg.
Számos kérdést vet fel az a döntés, amellyel 300 millió forintos büntetést szabtak ki a fapados légitársaságra. Az sem világos, hogyan akarja érvényesíteni a kormány, de az sem, mi az alapja.