Március 8-án kollégáink telt házas bemutatót tartottak a Jogkódex működéséről a Budapesti Ügyvédi Kamara Dísztermében. Az ott feltett kérdéseket és a rájuk adott válaszokat (képes magyarázatokkal) folyamatosan tesszük közzé.
A válaszok megtekintéséhez KATTINTSON a kérdés szövegére!
VÁLASZ
- A felső menüsor menüpontjaiban felsorolt funkciók mellett megtalálhatóak az azokhoz tartozó billenytűkombinációk. A menüpontok végigböngészésével az összes billentyűkombináció megismerhető.
- A kurzort az ikonok fölé helyezve jellemzően felbukkan egy lebegőablak, amely szintén tartalmazza a vonatkozó billentyűkombinációt.
VÁLASZ
Összehasonlítás módban mind a korábbi, mind az új szövegezést teljes terjedelmében látjuk. A korábbi szöveget piros betűvel, a helyébe lépő, új szöveget kék betűvel. Amit "inverz" szedéssel látunk (tehát a betűszín fehér, a háttér pedig kék vagy piros), azok az eltéréseket mutatják a másik időállapothoz képest. A "normál" szedésű szövegrészek megegyeznek a régi és az új szövegben (ezek a közös részek).
Ezen a képen azt látjuk, hogy
- A Ptk. 2:46. § (1) bekezdésének:
- régi szövege piros betűszínű, inverz szedéssel a régi szöveg azon részeit látjuk, ami az újban már nem szerepel,
- új szövege kék betűszínű, inverz szedéssel azokat a szövegrészeket látjuk, amelyek a régihez képest bekerültek.
- A Ptk. 2:47. §-át törölték, a helyébe nem lépett semmi.
VÁLASZ
- A BH (bírósági határozat) a Kúria (korábban a Legfelsőbb Bíróság) által a Kúriai Döntések (korábban: Bírósági Határozatok) című havilapban megjelentetett, a lap szerkesztőbizottsága által meghatározó jelentőségűnek ítélt határozatok. Ezek mind tartalmukban, mind megjelenésükben szerkesztett határozatok, amelyek a Jogkódexen 1953-tól napjainkig érhetőek el, darabszámuk 30 500 felett van.
- A BHGY a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 2011. évi CLXI. törvényben (Bszi.) meghatározott Bírósági Határozatok Gyűjteménye. A Bszi. XII. Fejezete alapján a bíróságok a birosag.hu-n anonimizáltan közzéteszik az általuk hozott ügydöntő határozatok egy részét. Ezek a Jogkódexen sem tartalmukban, sem megjelenésükben nem szerkesztettek (hanem a birosag.hu-n megjelent dokumentum másolatai). Darabszámuk a Jogkódexen 140 000 felett van.
- A BH+ 8915 precedens értékű határozat, amelyet a HVG-ORAC 2000 szeptembere és 2016 januárja között válogatott a Legfelsőbb Bíróság, majd a Kúria joggyakorlatából, és kizárólag a Jogkódexen vagy a Kúriai Döntések folyóirat előfizetői számára hozzáférhetőek a http://kuriaidontesek.hu/ oldalon. Mind tartalmukban, mind megjelenésükben szerkesztett határozatok, darabszámuk 8 926.

VÁLASZ1
Igen. A jogszabályok szövegének mentésekor választható a .doc kiterjesztésű formátumba mentés.
VÁLASZ2
Igen. Bármilyen dokumentum (pl. iratminta) esetén vágólapra helyezhető* annak teljes szövege, majd pl. WORD fájlba beilleszthető és elmenthető.
A vágólapra helyezés történhet az ikonokkal (minden kijelölése / másolás), vagy billentyűkombinációkkal
(CTRL-A / CTRL-C).
*Kommentárok, könyvek esetén időalapú másolási korlátozással.
VÁLASZ1
A Jogkódexszel a szövegben előforduló szavakra, kifejezésekre lehet keresni. A keresősávba beírt kifejezés (szavak) alapján a Jogkódex "kisúgja", hogy azokat jellemzően milyen szavak előzik meg és követik az adatbázisban található szövegekben.
A képen az látszik, hogy a 'rokkantnyugdíjas költségmentesség' kifejezés (tehát olyan előfordulás, amikor ez a két szó (akár ragozottan is) egymás után áll), nem található a Jogkódex adatbázisában.
VÁLASZ2
Le tudjuk keresni azokat a dokumentumokat, ahol ez a két szó egy bekezdésen belül megtalálható
(RAGOZATLAN formában):
- a 'rokkantnyugdíjas költségmentesség' kifejezés beírása a keresősávba
- ENTER v. a keresést indító háromszögre kattintás feljön a találati lista ablaka
- Szöveges szűkítés fülre kattintás
- 'Minden szó 1 bekezdésen belül' opció kiválasztása a legördülő mezőből
- 'Szűkítés' gombra v. a keresést indító háromszögre kattintás megkapjuk a találati listát 2 találattal
A fenti példában az 'Egy bekezdésen belül' opció választása olyan találatokat ad, ahol a "rokkantnyugdíjas" és a "költségmentesség" szavak ebben a - ragozás nélküli formájukban - találhatóak meg (egy bekezdésen belül).
VÁLASZ3
Le tudjuk keresni azokat a dokumentumokat, ahol ez a két szó egy bekezdésen belül megtalálható
(RAGOZOTT formában) a Gyorskereső használatával:
- CTRL+G a Gyorskereső megnyitásához
- A 'rokkantnyugdíjas költségmentesség' kifejezés beírása a szövegben keresés keresősávjába
- ENTER v. a KERESÉS gombra kattintás megjelennek a találatok
- 'Egy bekezdésen belül' opció bepipálása megkapjuk a találati listát 4 találattal
VÁLASZ1
Igen, lehet.
A következő példában "visszaható hatály tilalmának" *sér* kifejezésben a speciális karaktereket kombináltan alkalmazzuk:
így azokat a dokumentumokat keressük, amelyek szövegében a
visszaható hatály tilalmának
szövegrész pontosan így szerepel, majd az követi a
*sér*
kifejezés, ami azt jelenti, hogy - többek között - pl. a "visszaható hatály tilalmának sérelmével" és a "visszaható hatály tilalmának megsértésével" kifejezéseket tartalmazó dokumentumok is a találati listába fognak kerülni.
Végrehajtás:
- "visszaható hatály tilalmának" *sér* kifejezés beírása a keresősávba
- ENTER v. a keresést indító háromszögre kattintás
feljön a találati lista ablaka
a találati lista 7. és 8. helyén lévő találatok jól illusztrálják, hogy mind a "sérelmére", mind a "megsértésével" szavakkal befejeződő kifejezés találat lett.
VÁLASZ2
Igen, lehet.
A Jogkódex alapértelmezetten (tehát, ha a felhasználó más kikötést nem alkalmaz) a magyar nyelv szabályainak megfelelő ragozással végzi el a keresést, majd a találati listákban megmutatja, hogy a bevitt keresésre mely találatok illeszkednek pontosan és melyek ragozással.
Példa alapértelmezett keresésre:
- a 'visszaható hatály tilalom' kifejezés beírása a keresősávba
- ENTER v. a keresést indító háromszögre kattintás feljön a találati lista ablaka
- Az egyes találati részlistákat a kis jelek megnyomásával felcsukhatjuk és lenyithatjuk
A találati lista 7 részlistára van bontva:
Kiemelt találatok ez azokat a találatokat tartalmazza, amelyek a keresősáv alatt gyorstalálatként is megjelennek.
Nevezetes jogszabályok a jellemzően valamilyen rövidítéssel (pl. Btk.) rendelkező jogszabályok, amennyiben bennünk találat van.
A találat címe előtt zárójelben megjelölésre kerül, hogy pontos kifejezésként, vagy ragozott előfordulás okán került be a találatok közé a dokumentum.
Pontos találatok az első kettő kategóriába (kiemelt találatok, nevezetes jogszabályok) nem tartozó azon dokumentumok, amelyekben a keresési kifejezés ragozás NÉLKÜL szerepel.
Ragozott találatok az első kettő kategóriába (kiemelt találatok, nevezetes jogszabályok) nem tartozó azon dokumentumok, amelyekben a keresési kifejezés RAGOZÁSSAL szerepel.
Töredékes találatok (összes kifejezés a címben) a keresett szavak nem a bevitel sorrendjében, de valamennyi megtalálható a címben.
Töredékes találatok (összes kifejezés a szövegben) a keresett szavak nem a bevitel sorrendjében, de valamennyi megtalálható a szövegben.
Töredékes találatok a keresett kifejezés szavainak legalább 2/3-a megtalálható a szövegben.